Author |
Topic Search Topic Options
|
LouD
Senior Member
Joined: 11 January 2009
Points: 3898
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Topic: Do you Easiyo? Posted: 21 July 2010 at 4:54pm |
I am considering getting an Easiyo but i wanted to ask for those that use them a couple of questions
Do they really work out cheaper than buying a 6pack when on special(I only buy when about $3.50 or cheaper) once you have bought the mix and the fruit squirty things to go in?
Do they have the same sort of fridge life or does it have to be eaten quicker?
I imagine theres got to be some good to them since they have been around for a long time no15years or so ??
We arent HUGE yoghurt eaters in the house but DH generally takes them for lunch and ive just started my baby on yoghurt for lunch also
|
 |
Sponsored Links
|
|
 |
kebakat
Senior Member
Joined: 01 January 1900
Location: Palmy North
Points: 10980
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 5:00pm |
It didn't seem to work out cheaper for us. It usually went off before we used it all so the packs work out better for us. Plus I just don't like the taste lol
|
 |
fairy1
Senior Member
Joined: 12 October 2009
Location: Wellington
Points: 1207
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 5:03pm |
My mum did use it but it didnt work out cheaper, especially when she was the only one eating it cos us kids didnt like it. She ended up some uying the 1L tubs and that worked out cheaper.
|
|
 |
caliandjack
Senior Member
Joined: 10 March 2007
Location: West Auckland
Points: 12487
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 5:04pm |
I had one and used it regularly until I got pregnant.
I would only ever make the greek style one, and I used it in so many different things.
I used it in curries, and in place of sour cream in mexican.
I would have it on my breakfast, and if I wanted it as a sweet yoghurt I'd stir a spoonful of jam thru it.
I was told I couldn't have it during pregnancy cause it sits around in the fridge and there is a risk of listeria from that. I'll go back to making it after the baby is born.
|
  [/url] Angel June 2012
|
 |
High9
Senior Member
Joined: 14 July 2009
Location: North Island
Points: 6750
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 5:13pm |
My mum has one and uses it all the time, I'll ask her if it's 'cheaper' when she gets home!
We still buy normal yoghurt too, generally the 1L rather than the 6 packs.
|
|
 |
jazzy
Senior Member
Joined: 16 January 2009
Points: 8858
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 5:19pm |
We use one & mostly do the Greek one & it does not last long. Also have done the drinks & they are yum. I usually buy them when on specially so it may work out a bit cheaper sometimes.
|
 |
.Mel
Senior Member
Joined: 14 January 2007
Location: Orewa
Points: 9078
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 5:28pm |
It costs us $3.29 a week (for the mix) and it lasts a week.
We use it for lunches and for smoothies. I wish we'd got it sooner. Love it.
|
Mr Mellow (16)
Miss Attitude (8)
Destructa Kid (3)
|
 |
_SMS_
Senior Member
Joined: 11 March 2009
Points: 2251
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 5:34pm |
i use it every week.
This week it cost me $3 for a sachet. I dont buy the fruit stuff to put in. Its normally just for DD.
I prefer it because DD wont always eat a tub, so with easiyo i can just give her the right amount without wastage. We will use one in about 5-7 days but DP will also have some.
I guess for us its cheaper because there is no, or not much wastage, unlike the 6 packs.
|
|
 |
Bizzy
Senior Member
Joined: 01 January 1900
Location: New Zealand
Points: 10974
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 6:10pm |
i have two sitting in a cupboard somewhere unused!
|
|
 |
kellie
Senior Member
Joined: 02 February 2009
Location: Auckland
Points: 1229
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 6:16pm |
I don't think it works out much cheaper at all.
But apparently you can use the culture from one mix, and use that to keep making more. That way it is alot cheaper, but I wouldn't have a clue how to do it.
Edited by kellie
|
|
 |
palomino
Senior Member
Joined: 27 July 2008
Location: North Island
Points: 1243
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 6:22pm |
We do, but only because we use the Low Lactose one for DS. Cheaper than buying ready made lactose free yoghurt, and the fact i can give just the right amount.
|
 |
Nutella
Senior Member
Joined: 01 January 1900
Location: Christchurch
Points: 2550
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 6:33pm |
I like that I can have in the cupboard and make up when we are about to run out...mainly coz we live in hicksville and the yoghurt here is expensive so usually only buy when we go to town...and then run out.
|
|
 |
sem
Senior Member
Joined: 20 November 2009
Location: Auckland
Points: 3907
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 6:39pm |
I don't think they work out much cheaper, especially if you want to buy the squirty stuff to go in.
We only ever do the greek or natural yogurth and use it for cooking & smoothies etc.
One of the reason for me to buy one was to produce less rubbish.
|
Here we go again, another baby on it's way!
|
 |
nuts_nats
Senior Member
Joined: 20 August 2009
Points: 103
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 6:46pm |
I do that Kellie. IMO if all you want is plain yogurt, buying the mix isn't necessary, its a bit of a money spinner really. Yogurt is simply cultured milk so all you need is milk + culture. For the culture part just buy a container of natural yogurt. Add about 1/2 cup to the easiyo container, fill the rest with milk, mix and incubate in boiling water just like you would with an easiyo mix. Should thicken overnight. If you want a thicker yogurt, start with more yogurt and less milk.
After a few cycles I find is loses its 'potency' and have to start again from supermarket yogurt but still works out LOTS cheaper
|
|
 |
nuts_nats
Senior Member
Joined: 20 August 2009
Points: 103
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 6:55pm |
oh and I forgot to say if you want greek just use greek as your starter. It won't be quite as thick since most of them use something like gelatin to thicken them up.
Those fruit squirty things are just sugar syrup with a bit of fruit puree, theirs TONS of cheaper, healthier and yummier things you can flavor yogurt with! Even just jam would be cheaper. Fruit puree and honey is nice, or sugar or maple syrup (the real kind)
|
|
 |
flakesitchyfeet
Senior Member
Joined: 23 March 2008
Location: A cute wee place in the SI
Points: 1564
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 7:07pm |
It doesn't work our cheaper when the yogurt doesn't work! I dunno how I'm getting it so wrong. We just buy the 1 litre tubs now, easy for me to pour over cereal or add a bit to the morning milkshake, and easy to pop into tupperware for DD @ kindy.
|
  http://eggsineachbasket.blogspot.com/
|
 |
High9
Senior Member
Joined: 14 July 2009
Location: North Island
Points: 6750
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 7:30pm |
My mum said it works out cheaper for her.
|
|
 |
NikkiB
Senior Member
Joined: 25 January 2007
Location: Wellington
Points: 2354
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 7:50pm |
I don't think it works out cheaper, but it tastes great and is much better for you.
I've heard you can use a small amount of the sachet and add milk powder + water. Sit it in boiling water for the usual time. Haven't tried it that way yet.
|
A very lucky mummy to two gorgeous boys:
RB 3/10/2008
JB 29/12/2009
|
 |
High9
Senior Member
Joined: 14 July 2009
Location: North Island
Points: 6750
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 8:20pm |
It depends, imo if you are making the 1L it's a hell of a lot cheaper than buying a 1L tub, but not the 6 packs.
|
|
 |
Nutella
Senior Member
Joined: 01 January 1900
Location: Christchurch
Points: 2550
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 21 July 2010 at 8:46pm |
I like it with frozen berries.
That is interesting NutsNat, I might have to try that with the next batch of yoghurt.
|
|
 |