New Posts New Posts RSS Feed - Groceries
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login


Forum LockedGroceries

 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
mummy_becks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01 January 1900
Points: 14931
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mummy_becks Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Groceries
    Posted: 28 January 2009 at 9:54pm

How much do you spend a week on these???

I have just been shopping in Palmy for mine and I spend $430 to last us a good 4 weeks. So I have worked out that is still $100 odd a week.

I was a puree feeder, forward facing, cot sleeping, pram pushing kind of Mum... and my kids survived!
Back to Top
Sponsored Links


Back to Top
yummymummy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Location: Auckland
Points: 2161
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote yummymummy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 January 2009 at 9:56pm
We spend waaaaay too much - it's around $250 a week at the supermarket and we eat out at least twice a week on top of that
    
Back to Top
minik8e View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Location: Taranaki
Points: 5838
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote minik8e Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 January 2009 at 9:58pm
We spend $150 a fortnight on our big shop (which usually includes a dozen beer for DF) and then probably an extra $15 in the in between week for things like bread and milk (at nearly $4 a litre, my milk isn't cheap and doesn't last that long ).
Back to Top
.Mel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14 January 2007
Location: Orewa
Points: 9078
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote .Mel Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 January 2009 at 10:01pm
When we go to the supermarket we spend between $200-$280 a week for the 5 of us.

Then I started buying online and I was saving around $100 - $150 a week (That includes delivery) mainly because I was sticking to a standard list and then adding what I needed to every so often.

We've gone back to the supermarket now *Sigh* only because DH is off work and it's just easier to go together which is where we trip up and spend more than we need.

Mr Mellow (16)
Miss Attitude (8)
Destructa Kid (3)

Back to Top
emz View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25 November 2006
Location: Christchurch
Points: 5321
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote emz Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 January 2009 at 10:01pm
We spend $160 a fortnight and have takeaways once a week, so $200 a fortnight = $100pw. Not bad considering my milk is ridiculous, DH buys Big Eats for lunch everyday ($3 a pop but stops him spending $10 at the shop), and my cereal's $6 a box which only lasts a week
Back to Top
Glow View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19 February 2007
Location: Waikato
Points: 2259
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Glow Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 January 2009 at 10:03pm
I spend between $120 to $150 plus an extra $20 to replenish milk & fruit & vege during the week
Mummy of Two Boys
B: 2004
K: 2007



Back to Top
caliandjack View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10 March 2007
Location: West Auckland
Points: 12487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote caliandjack Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 January 2009 at 10:04pm
Only 2 of us and we spend around $70-80 per week, if we don't need meat I can do it for around $50

[/url]

Angel June 2012
Back to Top
monkey33 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 October 2008
Points: 1236
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote monkey33 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 January 2009 at 10:43pm
Only two of us too - we spend about $120 per week.
Back to Top
BuzzyBee View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31 October 2007
Points: 3507
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote BuzzyBee Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 January 2009 at 11:13pm
For Lucas & I solely it's roughly about $100 a week, if he wasn't such a fussy eater I'd prob be able to get it under that $70 mark ...but alas that's not the case to be.

Edited by BuzzyBee
Back to Top
MissAngel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10 January 2008
Location: Rangiora
Points: 3322
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote MissAngel Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 January 2009 at 11:31pm
About $250 a week for 4 adults and Thomas.
Alex, Thomas and Lily
Back to Top
WestiesGirl View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11 October 2007
Location: Aotearoa - In the 'Sunny' S.I
Points: 4550
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote WestiesGirl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 January 2009 at 12:12am
For the 2 of us we spend anything from $100 to $150 depending on what we need. Its normally around the $150 mark only when we need cleaning items

And OMG $4.00 for a litre of milk! WTF
Our Angel July 08 Gone but not forgotten

And to complete our family, our princess has arrived
Back to Top
MissCandice View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 2007
Location: Christchurch
Points: 3836
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote MissCandice Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 January 2009 at 7:38am
We spend $160 here for 6 adults and one toddler, but i buy her stuff seperate, like nappies, milk and formula and tinned food if we need it.
~ Mummy to a beautiful girl ~
Back to Top
kebakat View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01 January 1900
Location: Palmy North
Points: 10980
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kebakat Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 January 2009 at 7:43am
Ours works out at approx $100 a week
Back to Top
whitewave View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04 July 2008
Location: Raetihi
Points: 2220
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote whitewave Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 January 2009 at 8:17am
Wow, good on those of you who spend under $100! So hard to do these days!
We usually spend (for 2 adults) between $100 - $150, depending on what we need, per week.
Back to Top
jack_&_charli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Location: christchurch
Points: 7155
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote jack_&_charli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 January 2009 at 8:27am
we spend $160-180 a fortnight for the 4 of us

Back to Top
Jay_R View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01 January 1900
Location: Onehunga, Auckland
Points: 1582
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Jay_R Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 January 2009 at 8:39am
I seem to be spending around $100 for Josh and myself. That looks like a lot compared to some of you!

Back to Top
clover View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21 July 2008
Points: 2090
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote clover Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 January 2009 at 8:59am
We spend around $140 for the two of us per week and that covers our work lunches as well. I could probably do it cheaper if I tried.
Back to Top
ohanlon82 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09 April 2008
Location: Auckland
Points: 2677
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ohanlon82 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 January 2009 at 9:02am
We spend about $120 a week - DH buys his lunch on Friday.. I dont buy mine..

Probably could do it a little cheaper.. But we have some nice meals and few treats
http://lb2f.lilypie.com/TikiPic.php/RPaODBg.jpg
Back to Top
MrsMojo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18 March 2008
Location: Wellington
Points: 8202
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote MrsMojo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 January 2009 at 9:04am

We spend $340 per fortnight for the 3 of us and our cat (his food is about $15-20 of our food bill) and then we top up with milk during the second week so probably another $10 (because inevitably we buy extras when we go into the actual supermarket rather than shopping online which I do for my big shop).

I spend a lot compared to many but my groceries include 10 reheatable meals for DH who works evenings so is never home for dinner and we don't eat out or buy takeways.  Once I'm at home we'll be eating our main meal in the middle of the day and DH can take leftovers or sandwiches to work which should help reduce my grocery bill.

ETA: I could probably spend less too but I like having a pantry full of extras so when my grocery list comes in under the budgetted amount I then buy extra tinned food and I've also gradually bought a months supply of NB disposables (which'll do me until I switch to cloth) and I'm now stocking up on maternity pads and other extras I'll need for the new baby.



Edited by MrsMojo
Back to Top
jjands View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 December 2008
Points: 671
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote jjands Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 January 2009 at 9:27am
we spend $160-$180pw for 4 of us which seems like alot compared to alot of you. What do you do to keep costs down?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 1.117 seconds.